Νίκη 28-43 για τους U15 …

Την νίκη εκτός έδρας, στην πρεμιέρα του Μιχάλη Δελάρτα στον πάγκο του παιδικού, με σκορ 28-43 πήραν τα παιδιά του Αίαντα με αντίπαλο τον ΑΟ Γλαύκο στο κλειστό του Γλαύκου στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου Διασυλλογικού Τουρνουά U15.

Από την αρχή του παιχνιδιού οι παίκτες του Αίαντα με όπλο την καλή άμυνα επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με σκορ 4-16.

Παρόμοια εικόνα στο 2ο δεκάλεπτο και το σκορ έκλεισε με 8-28 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γλαύκου κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να μειώσουν κατά 2 πόντους τη διαφορά με σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου 18-36.

Παρόμοια εικόνα και στο 4ο δεκάλεπτο όπου η διαφορά μειώθηκε κατά 3 πόντους ακόμα φτάνοντας στο τελικό σκορ 28-43.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 8-28(4-12), 18-36(10-8), 28-43(10-7).

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΟ Γλαύκος: Στασινός 2, Σουλος 10, Χρονόπουλος 12, Δραβάνης, Αντωνόπουλος, Δορμπαράκης 2, Γαζος 2.

Αίαντας ΑΣΑΑ (Δελάρτας Μ.): Ανδρουλάκης Σ. 7, Μπαράκος Δ. 16, Δόγκαλης Π. 4, Ανδρουλάκης Θ. 2, Τσάκωνας Ν. 2, Μουρίκης Γ. 7, Κατσίκης Θ. 5.

Στατιστική του αγώνα

Που κρίθηκε ο αγώνας: Οι παίκτες του Αίαντα κατάφεραν να φτάσουν σε περισσότερες τελικές προσπάθειες (64 έναντι 46 του Γλαύκου) εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Γλαύκου. Αν είχαν και μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας στις ελεύθερες βολές η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.