Απόδραση 38-70 από την Αχαγιά …

Με το ροζ φύλλο αγώνα γύρισαν από την Αχαγιά οι παίκτες του Αίαντα αφού νίκησαν 38-70 την ομώνυμη ομάδα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου Διασυλλογικού Τουρνουά U15.

Οι παίκτες του Αίαντα μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά στον αγώνα και με ένα σερί 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο ξεκαθάρισε ποιος έχει το πάνω χέρι στο αγώνα. Ίδια εικόνα και στο υπόλοιπο μισό και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 16-4.

Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια και ένα επιμέρους σκορ 16-8 οι παίκτες του Αίαντα έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 32-12.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίκτες της Αχαγιάς ισορρόπησαν το παιχνίδι και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με 50-26.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αίαντα διεύρυναν τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο τελικό 70-38.

Τα δεκάλεπτα:16-4, 32-12 (16-8), 50-26 (18-14), 70-38 (20-12).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αίαντας ΑΣΑΑ (Τουβάκης Δ.): Ανδρουλάκης Σ. 12, Κουρής Ζ., Δόγκαλης Π. 14, Ανδρουλάκης Θ., Τσάκωνας Ν. 8, Καρυδάκης Ν. 2, Ράγγος Γ., Φραγκισκάτος Κ. 10, Μουρίκης Γ. 10, Κατσίκης Θ. 14.

ΑΟ Αχαγιά 82 (Ρουμανι): Τόκας, Τσακίνης. 1, Παπαζαφείρης, Μπάρκας, Μπρακατσέλος, Γεωργιόπουλος 12, Παναγόπουλος Γ. 3(1), Παναγόπουλος Θ., Καμπούρης, Καλαντζής 5, Σιββας, Λαμπρόπουλος 17.

Στατιστική του αγώνα

Ο Αίαντας είχε 31 τελικές προσπάθειες παραπάνω από την Αχαγιά ενώ εμφανίστηκε αποτελεσματικότερος σε αυτές. Επιπλέον, έλεγξε σε καλύτερα ποσοστά τα ριμπάουντ στην άμυνα του ενώ κατάφερα να πάρει το 49% των διεκδικήσεων στην επίθεση.